*
designed by Viva La Echo

151 prispevkov • Stran 1 od 111, 2, 3, 4, 5 ... 11

alexjump
Uporabniški avatar
reverb fanatik

Kraj: KP

Odgovor Objavljeno: 24 Apr 2011, 09:12 

Po prebiranju tujih forumov in tudi našega kitarskega foruma sem se odločil,da se še sam preizkusim,ali je kaj talenta v meni.Moram omeniti,da to ne bo moja prva kitara.Izdelal sem že tri; dve v stilu Jackson in eno v stilu Stratocaster.
Še posebej me je za akcijo navdahnila gradnja Les Paula člana tega foruma chokkan-a,ki mi je veliko pomagal z nasveti,pa tudi JureD mi je rad svetoval.
Kitaro bom pa izdelal za sina,ki jo bo dobil,če bo pridno vadil seveda,za osemnajsti rojstni dan.

No,pa začnimo pri lesu.Vemo,da je lahko Les Paul-ka zgrajena iz mahagonija,"top" pa iz javorja (lahko je navaden ali "flame"-rebrasti).Jaz sem se odločil,da bo "top"iz rebraša.
Pisal sem vsem možnim prodajalnam lesa v Sloveniji.Moj sistem komuniciranja in preverjanja resnosti prodajalcev,naj bodo naši ali tuji, je ta,da če mi v par dnevih ne odgovorijo, enostavno niso resni in jih črtam iz spiska.In uganite koliko mi jih je odgovorilo?Nobeden.Izgleda,da še vedno ni kriza dovolj močna.

Potem sem aktiviral vse prijateljske vezi.Kolega bi mi lahko sicer zrihtal ploh mahagonija (sapelle),dolžine 200cm in debeline 5 cm za še kar zmerno ceno.Ampak,ker sem se odločil,da bo vrat iz enega kosa,bi potreboval še debelejši kos mahagonija.Takega pa nisem dobil.Tudi z rebrašem ni bilo uspeha.
Kaj narediti?Padla je odločitev.Ga bomo pač nabavili v tujini.In to Honduraški mahagoni.Ker ga iz Amerike ni mogoče uvoziti (zaradi iztrebljanja deževnega gozda),sem ga našel v -Nemčiji.Kakšna je cena za ploh za trup in kos za vrat sploh ne bi omenjal.Astronomska.
Kontaktiral sem tipa in v dveh urah mi je odgovoril.Pa ne samo to,tudi posikal je les in mi poslal slike.
Plačal sem na banki in v štirih dneh je bil les pri meni doma.
Slika

Pa še pogled od blizu na trup:
Slika

Želel sem,da mi za vrat pošlje strogo Quartersawn kos mahagonija.
In prišel je takle kos:
Slika

Kakšna je razlika med honduraškim in sapelle mahagonijem?Z sapelle sem že delal pri prejšnji kitari in ugotovil sem,kot verjetno že marsikdo, ki je delal z njim,da je neverjetno težek in predvsem dokaj zahteven za obdelavo.To pa je zato,ker ima veliko vsebnost železa noter in precej hitro se orodje (rezkarji) obrabijo.Za razliko od njega,je honduraški veliko svetlejše barve,lažji in pa predvsem je dosti bolj mehek za obdelavo.
No,potreboval sem še rebraša.Našel sem nekega "umetnika" v Franciji, ki izdeluje godala in klasične inštrumente.Pisal sem mu in še isti dan (spet z pomočjo slik) naročil les.
Čez pet dni sem ga imel doma:
Slika-ta kos sem si izbraz zaradi malo odštekanega videza zadaj

Kot je videti iz slike,naj bi bil javor sušen vsaj 7 let-(letnica 2004).Upam,da je res.
Toliko za začetek...
Zadnjič spremenil alexjump, dne 01 Maj 2011, 07:29, skupaj popravljeno 1 krat.

billy_bobo
Uporabniški avatar
kitarski heroj

Kraj: Kras

Odgovor Objavljeno: 24 Apr 2011, 10:11 

svaka ti čast slinslin

alexjump
Uporabniški avatar
reverb fanatik

Odgovor Objavljeno: 24 Apr 2011, 11:25 

Hvala billy_bobo.
No,da nadaljujem.Sedaj pišem v preteklem času,ker sem nekaj stvari že naredil.
Potrebujemo načrt Les paul-ke,nadrezkalnik in par nadrezkarjev,dolgo ravnilo,tračno žago ali vbodno žago(slabša izbira,ker je z njo težko rezati pravokotno) in obročni brusilnik za pravokotno brušenje.
Seveda potrebujemo tudi šablone za izrezkati izvrtine.

Prvi korak-izdelava šablon.Najprej natisnemo načrte trupa (3X) na papir.Nato jih zalepimo na les ali kak drugi materijal.Jaz sem izbral 12mm debelo vezano ploščo:
Slika

Pozneje izvrtamo in pobrusimo šablone po merah.Naj omenim,da se da tudi kupiti že narejene šablone.
Jaz sem se odločil,da jih sam izdelam.Če jih tiskate doma iz več A4 formatov in jih zlepite skupaj morate paziti,ker zna priti do deformiranih slik in mere niso natančne.Boljša možnost je,da jih natisnete v kakšni fotokopirnici ali pa sami,če imate dovolj velik printer.

Naslednje kar je,narišemo sredinsko črto na lesu za trup.Ta nam bo pozneje služila za vse meritve:
Slika

Označeno je tudi s strani in pa s spodnje strani.Spodaj pa zato,da ne bi pri rezanju z tračno žago slučajno šli preko črte.Opazite lahko na mahagoniju "C" shape- (C obliko letnic),ki sem jih obrnil proti vratu naprej.
Tak mahagonij naj bi imele tudi nekatere original Gibson kitare v 50. letih in naj bi bile zelo cenjene.
Ne vem,no meni je všeč:
Slika

Jaz sem imel to srečo,da so mi poslali že pohoblan les na mero 44,45mm.No,vse mere so v mejah dveh desetink mm.Kdor je kdaj delal z lesom namreč dobro ve,da les ni kovina in je zelo težko delat z desetinkami mm.Drugače je potrebno prej narediti tudi to.
Po šabloni narišemo obliko trupa,kakor se nam pač najlepše zdi,da bo izpadlo:

Slika

Ko to naredimo,sledi rezanje trupa.Kot sem že omenil je najboljša rešitev tračna žaga,če pa je nimate,pa je zasilna rešitev tudi vbodna žaga.Jaz sem prejšnje kitare tudi z njo izrezal,samo je res potrebno vseskozi gledati zadaj,da ne gremo preko črte,ker se vbodna žaga pri rezanju lokov rada zvija.
Rezal sem približno 6mm ali tu nekje okoli črte:

Slika

Malo je zakomplicirano rezanje ostrih radiusov,ker ta moja tračna žaga je bolj hobi varianta in se takoj,ko hočeš malo na silo obrniti žagin list,ustavi.Je pa rešitev ta,da izrežeš ravne kose in potem košček za koščkom izrežeš ven ostalo.Malo več traja ampak rezultat je pa o.k.:

Slika

Na grobo je izrezano.No,sedaj so dve možnosti za natančno obdelavo trupa in vsaka ima dobre in slabe strani;prva je,da zalepite z dvostranskim lepilnim trakom šablono pod trup in z rezkarjem porezkate točno
po črti na točno mero.Dobro pri tej metodi je to,da je dokaj hitro narejeno in precej točno.Seveda morate uporabiti dokaj dolg nadrezkar (dožine vsaj 55mm) z vgrajenim ležajem istih dimenzij kot rezkar na spodnji strani,da točno sledi šabloni.Slaba stran pri tej metodi je ta,da se lahko pri rezkanju odlušči kakšen košček lesa(poti oz,popravila ni,na žalost).
Druga možnost je z brušenjem z brusilnim tulcem.Jaz sem se odločil za to.Zdi se mi manj "nevarna" in bolj kontrolirana:

Slika

Slika

No,ko sem to naredil,sem opazil,da stranice vseeno niso 100% pravokotne.Malo sem razmišljal in naredil sem si preprosto pripravico:

Slika

Slika

O.k,po tem preciznem brušenju je vse kot je treba.

Slika

Naprej sledi...
Zadnjič spremenil alexjump, dne 01 Maj 2011, 07:39, skupaj popravljeno 1 krat.

Dreje
Uporabniški avatar
terasna legenda

Kraj: Zalošče

Odgovor Objavljeno: 24 Apr 2011, 17:18 

:punk:
Pohvale vredno! Spoštujem projekte narjene na nivoju (že izbira lesa itn.)
Uspešno naprej!
:kitarist:

uros55
Uporabniški avatar
muzejski primerek

Kraj: Ljubljana

Odgovor Objavljeno: 24 Apr 2011, 19:21 

Tole bo najboljši DIY les paul ever ;)
Zadnjič spremenil uros55, dne 24 Apr 2011, 20:20, skupaj popravljeno 1 krat.

jule553648
Uporabniški avatar
predskupina

Kraj: Vipavska dolina

Odgovor Objavljeno: 24 Apr 2011, 19:52 

Uf, ta pa bo veliko boljša ko original!

Pohvale tudi z moje strani.

JureD
vzhajajoča zvezda

Odgovor Objavljeno: 24 Apr 2011, 21:36 

Kaže, da boje teli prazniki zlo ustvarjalni :) Se že veselim novih slik.

butrus
Uporabniški avatar
doniral 2015
doniral 2015

Kraj: Lj

Odgovor Objavljeno: 25 Apr 2011, 08:27 

Tole izgleda zelo obetavno.

j.
Uporabniški avatar
Doniral 2011
Doniral 2011

Odgovor Objavljeno: 25 Apr 2011, 08:34 

Super projekt!
Le veselo naprej in čim več užitkov ob izdelavi :kitarist:

alexjump
Uporabniški avatar
reverb fanatik

Odgovor Objavljeno: 25 Apr 2011, 20:13 

Hvala za podporo vsem. :punk:

No,danes je bil še kar uspešen dan in smo naredili par stvari.
Najprej je bil na vrsti kanal na vrhu trupa, za žice stikala in magnetov.
Naredil sem kanalček dimenzij 13 x 13 mm.Za to operacijo sem uporabljal rezkar za les z karbidno trdino
ojačanim rezilom.Premer 8mm in dolžine 48 mm.Ta premer je v redu,ker je tudi steblo rezkarja 8 mm in služi kot vodilo po šabloni.Izpadlo je v redu.
Izgleda pa takole ta rezkar:

Slika

Pa še končan kanalček:

Slika

Slika

Slika

O.k.Trup obrnemo na hrbet in se lotimo izvrtin za elektroniko in stikalo.
Tudi tukaj si pomagamo z šablono.
Najprej sem izvrtal z svedrom za les (25mm) na grobo luknje.Čim več poberemo lesa na ta način,manj dela imamo z rezkarjem.Paziti moramo,da ne gremo skozi ampak pustimo približno 2-3 mm mahagonija na dnu izvrtine.

To izgleda nekako takole:

Slika

Evo,končano na grobo.

Slika

No,in tukaj se je pojavila težavica pri rezkanju te izvrtine.Namreč,mahagoni je debel 44,45mm,pustiti moramo 2mm in ostane,da moramo porezkati okoli 42 mm.No,jaz imam rezkar dolžine 48 mm in vedeti moramo,da ga moramo upeti v rezkar najmanj 4-5 mm,drugače nam lahko začne opletati in rez ni več pravokoten in točen.Po prvem rezkanju sem prišel do 40 mm.Rezkiral sem in vpel rezkar samo 3mm.
In je ratalo.

SlikaNa sliki je vidno,da je kanal prišel ven na pravem mestu.

Potem sem se lotil izvrtine za stikalo.Tukaj sem ponovil prejšnjo vajo.

SlikaNa sliki je lepo vidno,da sem rezkal luknjo v dveh višinah (nekje na sredini),da bi bilo kar najbolj podobno pravi.

Tukaj se je moje delo za danes ustavilo.
Se slišimo...
Zadnjič spremenil alexjump, dne 01 Maj 2011, 07:47, skupaj popravljeno 1 krat.

alexjump
Uporabniški avatar
reverb fanatik

Odgovor Objavljeno: 27 Apr 2011, 16:18 

No,včeraj sem naredil bolj malo,ker sem bil zaseden.
V glavnem,izdelal sem kanalček za pokrovčke elektronike in pokrovčke.
Kanal je globok pri meni 3 mm.

Slika

In še vse komplet,oba kanalčka.

Slika

Ker sem imel slučajno doma še kos črne plasike,debeline 2,5 mm,sem se odločil,da pokrovčke izdelam sam.
Šabloni sem nalepil z lepilom za papir na plastiko (tako,da jih pozneje samo z vodo zmočim in se odlepijo z lahkoto),na grobo izrezal z tračno žago,pobrusil z brusnimi tulci in na koncu še ročno na fino z 400,500 in 800 brusnim papirjem pobrusil.Ti papirnati šabloni služita hkrati tudi kot zaščita za visoko sijajno plastiko,da se ne poružita pri obdelavi:

Slika

In še skoraj končan pokrovček (brez lukenj za vijake):

Slika

Moram povedati,da sva se danes srečala z JuretomD in njegovim dekletom v Kp in ob kapučinu "malenkost" podebatirala o najinih projektih.Še enkrat hvala Juretu za Titebond lepilo in prijetno druženje obema. nadcar
Upam,da se še kdaj dobimo in si izmenjava izkušnje.
Se slišimo...
Zadnjič spremenil alexjump, dne 01 Maj 2011, 07:50, skupaj popravljeno 1 krat.

JureD
vzhajajoča zvezda

Odgovor Objavljeno: 27 Apr 2011, 20:24 

Ma, ti delaš tole s svetlobno hitrostjo :)
Me je pa fasciniral zvok, ki ga da neck blank, ki ga imaš. Čisto druga pesem kot afriški mahagonij. To, da si naredu prvo kitaro pred tolk leti, ko še ni bilo informacij iz neta ja pa tudi unbelivable. nadcar

Kar se pa izmenjave informacij tiče lahko sam rečem. Več glav več ve.
Če se ne dobimo prej se pa definitivno moramo, ko bojo pavle narejene.

alexjump
Uporabniški avatar
reverb fanatik

Odgovor Objavljeno: 30 Apr 2011, 18:49 

Evo,spet sem v teh dneh nekaj ustvarjal.Stehtal sem trup,porezkane vse luknje in je še kar lahek.

Slika

Naslednja operacija je,da sem si pripravil nekaj spon in lepilo Titebond.
Lepilo namažemo z čopičem,ne predebelo in okoli izvrtin približno 10 mm ne damo lepila,da nam ne steče
v kanal za povezavo elektronike.

Slika

Paziti moramo,da so linije na mahagoniju in javorju poravnane.Tukaj je malo problematično,ker ko stiskamo
spone (cvinge),nam top-javor lepo "pleše" oziroma beži na vse strani,samo poravnan z črto noče bit.
Tukaj mi je priskočil na pomoč še en par rok (očetovih),ki je javor držal na črti,jaz sem pa lepo okoli enakomerno stiskal spone.Ko je bilo spredaj in zadaj vse lepo pravnano z linijami,sem spone našponal do konca tako,da je lepilo lepo brizgnilo pri krajih ven.

Nato pustimo sušiti 24 ur in takrat lahko komot snamemo teh par spon.

Slika

Odvečno lepilo pobrišemo takoj z mokro krpo.

Slika

Z nadrezkarjem,ki ima spodaj ležaj za vodenje in točno kopiranje,porezkamo počasi po obliki trupa.

SlikaNa sliki je lepo videti,kako je rezkar že zdelan in skurjen.Počasi si bo treba omisliti novega,ker ne reže več kot je treba.Stvar je uspela kot se šika.

Slika

Tudi linije so ostale lepo poravnane in je črta,jer je lepljen javor točno na sredini trupa.

Slika

Končni izgled po rahlem brušenju z 240 papirjem

Slika

Se slišimo.
Alex.
Zadnjič spremenil alexjump, dne 01 Maj 2011, 07:56, skupaj popravljeno 1 krat.

JureD
vzhajajoča zvezda

Odgovor Objavljeno: 30 Apr 2011, 20:04 

:) ma to je pravi deja vu
Bo pa toja peresno lahka. Tko od oka, ene pol kile lažja kot moja.
Kaže, da bom mogu za naslednjio honduraški mahagonij nabavit.

alexjump
Uporabniški avatar
reverb fanatik

Odgovor Objavljeno: 30 Apr 2011, 20:36 

JureD napisal/-a:
:) ma to je pravi deja vu
Bo pa toja peresno lahka. Tko od oka, ene pol kile lažja kot moja.
Kaže, da bom mogu za naslednjio honduraški mahagonij nabavit.

Ne vem,zdaj,ko je gor maple se mi ne zdi več tako lahka.Mogoče je pa moj flame težkokategornik? icon_e_biggrin

151 prispevkov • Stran 1 od 111, 2, 3, 4, 5 ... 11

Pojdi na: