*
designed by Viva La Echo

21 prispevkov • Stran 1 od 21, 2

flex567
bobnar

Odgovor Objavljeno: 07 Apr 2014, 10:52 

Zanima me kakšne karakteristike mora imeti dobra kitara (oz.slaba)?

Je stvar v lesu "body-a" oz. iz kakšnega lesa mora biti vrat pa kako širok?
Kakšni morajo biti magneti in fretsi?
...
Kaj mora imeti kitara da ima dober(ali vsaj spodoben) zvok?

human375
bobnar

Odgovor Objavljeno: 09 Apr 2014, 20:36 

Hmm njbolš drži pregovor mal dnarja mal muske... kar se tiče lesa se jst nebi neki ukvarjov tut nimam neki pojma... hmm na kaj morš bit pozoren k kupuješ kitaro, na to da so strune tko dost nizko ( oz. lohka jo na servis vozš, sam iz mojih izkušenj cheap kitare tut za na servis niso... ), pol ja zvok seveda... probaš pač kar ti je všeč... in pa nazadnje da ti lepo v roke paše da ti je nekak udobn...

flex567
bobnar

Odgovor Objavljeno: 10 Apr 2014, 11:13 

sm pozabil dopisat da sprašujem za električno kitaro. Se mi zdi da pri električnih kitarah je najbolj pomembno iz kakšnega lesa je body. Pomembni pa so tudi magneti.

marduk
Uporabniški avatar
gospodar strun

Odgovor Objavljeno: 10 Apr 2014, 12:20 

še najbol pa tisti, ki drži kitaro v rokah :kitarist:
tut zanič kitara bo dala kr nekaj od sebe v takem primeru.
vsekakor bi dobil več konstruktivnih odgovorov če bi napisal kako kitaro iščeš oz za kak namen.
To vprašanje je bolj v stilu kaj rabi dober avto? iščeš športnega, terenca al družinskega?
Kitara rabi les, magnete, malo žice, potenciometre in strune. Zdaj pa če je to Gibson, Fender, Ibanez, PRS,... lahko naštevam še v nedogled ampak tudi znotraj ene firme ma vsaka ima svojo specifiko in se dobro drži znotraj neke bolj specifične "podkategorije".

sicer je pa že mnogo uporabnih informacij podanih v tej temi
http://www.kitarist.si/viewtopic.php?f=2&t=7070&p=272162#p272162

flex567
bobnar

Odgovor Objavljeno: 10 Apr 2014, 13:12 

jst že imam kitaro, me pa bolj zanima clean sound iz električne kitare. Igram pa bolj Rock komade

Sej tudi če kupujem naprimer procesor za računalnik pogledaš specifikacije: kok GHz-čen je in pogledaš koliko jeder ima in pomnilnik, koliko se segreva, arhitekturo...

Mislim da ni pri kitarah ni nič drugače, samo je pa vprašanje če so vse specifikacije sploh dostopne samo mislim da večina so.
Zadnjič spremenil flex567, dne 10 Apr 2014, 14:34, skupaj popravljeno 1 krat.

benetom
Uporabniški avatar
kitarski heroj

Kraj: SZ Prekmurje (Domajinci )

Odgovor Objavljeno: 10 Apr 2014, 14:28 

Clean je širok pojem....za kristalni clean ...Fenderca kakšna rabljena s singlecoil magneti, je pa na tone raznih tipov kitar in variant magnetov, kot so ti zgoraj omenili.
Tudi kakšna kitara s humbuckerji in split coili ma lahko lep clean...
Moraš pa sprobat seveda kitaro...nekaj da ti mi na blef govorimo kok je pa ta pa tista kitara dobra je brez veze, ker vsak ima drugačen okus.
Pa debelin vratov je na stotine, radiusov fretboarda isto, magnetov na tisoče...poglej kaj na YOutube pa oceniš delno če ti ustreza. Tudi kakšna "kitajka" je lahko čisto spodobna v dobrih rokah. Če igra en malce bolj nevešč kitarist na "uber" kitaro bo zvenela "not uber" :D
Same specifikacije ti ne povedo skoraj nič od dejanskem zvoku in "igrabilnosti" / ergonomičnosti kitare....

Skratka...sprobaj v živo...pa seveda mnogo je tudi od ojačevalca odvisno kak sound boš dobil ven...na kakšni "Rudi Čajavec" varianti bo bolj jajc zvenelo vse skupaj :D

marduk
Uporabniški avatar
gospodar strun

Odgovor Objavljeno: 10 Apr 2014, 15:44 

flex567 napisal/-a:
Sej tudi če kupujem naprimer procesor za računalnik pogledaš specifikacije: kok GHz-čen je in pogledaš koliko jeder ima in pomnilnik, koliko se segreva, arhitekturo...

kitara na žalost ne deluje po tem principu in si brcnil v temo :peace:
recimo jackson so dost "metalske" kitare pa mi kot kitaristu ki igra 90% zgolj metal ne sede v roko ker imajo za moj okus čisto pretanek vrat. In tukaj si jaz in ti nisva podobna kot matični plošči na katero boš dal procesor in bo dal od sebe to in to.
Ljudje smo si med seboj zelo različni in ravno zato je na tržišču malo morje kitar ki združujejo vse možne kombinacije in odgovor kaj je dobra kitara je sila preprost: dobra kitara je tista ki ti paše v roko in zveni tako kot se zdi to najbolje tvojim ušesom :)
Katere specifikacije pa so najbolj kompativbilne s teboj pa je zelo zabaven proces menjavanja kitar in ugotavljanja kaj ti je pri kateri všeč in kaj ne. Ko boš dal čez roke kar nekaj kitari in imel dovolj izkušenj boš takoj videl če je to to kar iščeš ali ne. Izkušnje pač čistijo sliko o tem kaj rabimo in si želimo.

Metropolis
Uporabniški avatar
od petručija ata

Kraj: Postojna

Odgovor Objavljeno: 10 Apr 2014, 15:53 

Če dam na stran filozofijo "kaj je meni dobro", lahko tako z glave naštejemn kar nekaj karakteristik, ki so značilne za (objektivno gledano) dobro kitaro:

- čisti toni, brez fret buzza
- če je plavajoča kobilica, mora štimat, se vračat v pozicijo
- se ne razglašuje
- lepo zbalansirani toni (na različnih mestih na vratu)
- sustain
- ravno prav "raven" vrat
- štimajo oktave

itd itd itd itd

Žal pa, kot so že fantje omenili, nič od tega ne moreš "prebrat" s specifikacij v katalogih (razem mogoče mehanike, npr. če je schaller, je pač dobro. Kot nemški avti, recimo :mrgreen: ). Kitaro je treba prijet v roke, se mal spoznat, p hitro vidiš, zakaj je ena 200, druga pa 2000€, pa čeprav imata obe 6 strun... ;)

flex567
bobnar

Odgovor Objavljeno: 10 Apr 2014, 22:06 

mislim da je seveda najbolje če kitaro primeš v roke in jo sam isprobaš.
Ampak sigurno se da solidno kitaro izbrat že samo da pogledaš specifikacije če je naprimer zelo kakovosten les uporabljen in zelo kvalitetni magneti pol veš da je to solidno dobra kitara.

Metropolis
Uporabniški avatar
od petručija ata

Odgovor Objavljeno: 10 Apr 2014, 22:15 

To je zelo, zelo, zelo pavšalno rečeno... icon_e_confused
Lahko še bolj poenostaviva, pa rečeva (kar, kar se mene tiče, dejansko kar drži): Če daš za novo kitaro več, kot 1500€, ti garantiram, da ne bo zanič. Ali: Če biše gor Gibson, že ne bo slaba... itd. :mrgreen:

Kaj je kakovosten les, se pa da razglabljat. Lipa je lipa, pa jo najdeš na kitarah za 100€ al pa za 3000€... Če greš gledat npr. specifikacije Ibanez Gio pa IbanezRG (1000€ +, poljubni model), boš ugotovil, da je (na prvi pogled) razlika morda samo v magnetih in mehaniki. Gio stane 200€, Ibanez Prestige, stane recimo 1000€. Če bi gledal, kot ti praviš, bi na Gio zamenjat magnete in mehaniko, pa sigurno ne bi dal 800€ (kar bi bila razlika med kitarama), pa tega nihče ne počne...

marduk
Uporabniški avatar
gospodar strun

Odgovor Objavljeno: 10 Apr 2014, 22:44 

točno to Metropolis... papir (ali ekran) žal prenese marsikaj :?

flex567
bobnar

Odgovor Objavljeno: 10 Apr 2014, 23:29 

@metropolis kot vem je Gio iz najbolj pocen lesa tist za 1000+ pa verjetno ni, pa tudi razlika v magnetih je ogromna.

Če poznaš specifikacije lesa pa specifikacije magnetov je to že skoraj vse kar rabiš vedet o kitari.

benetom
Uporabniški avatar
kitarski heroj

Kraj: SZ Prekmurje (Domajinci )

Odgovor Objavljeno: 11 Apr 2014, 06:29 

""Če poznaš specifikacije lesa pa specifikacije magnetov je to že skoraj vse kar rabiš vedet o kitari.""

....če bi bilo tako enostavno :D

Moraš sprobat ni druge.....pred leti (cca. 15 let nazaj)..se kupil takrat za bagatelno ceno Washburn N1, ki je meni osebno izredno sedla v roke...imela je če se ne motim samo en humbucker.
Prav tako sem držal v rokah par izredno dragih Gibsonk...žal mi ni niti ena "sedla" v roke, pa so bile specifikacije hude ;)

Moj Fender Blacktop strat (mehiška varianta ker jo samo tam izdelujejo) pa mi je takoj "sedel" pa ni pretirano bil drag...cca 700 EUR nekje...edino sem zamenjal stock magnete s Seymour Duncan Hotrodded setom humbuckerjev in je postal prava zverina..od kristalnih cleanov do metalskih tonov....

V glavnem specifikacije so samo neko vodilo...vse ostalo pa moraš sprobat v živo...

Veliko uspeha pri testiranju !

Metropolis
Uporabniški avatar
od petručija ata

Odgovor Objavljeno: 11 Apr 2014, 12:49 

flex567 napisal/-a:
@metropolis kot vem je Gio iz najbolj pocen lesa tist za 1000+ pa verjetno ni, pa tudi razlika v magnetih je ogromna.

Če poznaš specifikacije lesa pa specifikacije magnetov je to že skoraj vse kar rabiš vedet o kitari.

Pa smo tam... Kako pa ti veš, da je v Gio pocen les? V katerem katalogu si to prebral? Jaz sem našel, da je iz lipe. That's it.

Razlika v magnetih pa je točno 130€ (če predpostavljam, da daš noter recimo dimarzio air norton, ki nov stane okoli 65€ kos). A to je proti 1000€ + veliko? icon_e_confused

Da Cat
Uporabniški avatar
doniral 2012
doniral 2012

Kraj: Gorenja vas

Odgovor Objavljeno: 11 Apr 2014, 21:39 

Dobra kitara je tista, ki tebe spodbuja k igranju in ki v tebi sproža kreativnost. Pri meni sta neverjetno - trenutno SX vintage series strat za 150 eur in Vintage V100 les paul za 250 eur. Obe kitari sta res dobra kosa in delata tako kot strat in les paul morata. Seveda je definitivno razlika med originalom, predvsem v delih, obdelavi ipd. Ampak jaz sem z njima totalno zadovoljen in uživam v igranju in na navit amp noro dobro delata.

Dejstvo je, da z Gibsonom, Fenderjem in kakšnim ornh ibanezom ne moreš zgrešiti. Ampak danes lahko za hudičevo malo denarja dobiš veliko muzike. Preveri malo razne Vintage, Faber, Squier Classic vibe kitare. Cene se gibljejo okrog 300 eur - za novo! Ko sem jaz začenjal z igranjem kitare, so bile pri nas na voljo le cenejše kitare iz šperplate, ki so zvenele kot slabo zabeljen gnoj. Potem so bile razne squierce in epiphonke, ki so se vrtele v rangu zgoraj naštetih, pa so bile še vedno za en drek. Potem je bil pa prepad in nato dražji ibanezi, fenderji in gibsoni. Danes lahko začetnik dobi super kitaro, s katero bo veliko lažje začel razvijati svojo tehniko in svoj lasten zvok.

Sent from my GSmart Maya M1 v2 using Tapatalk

21 prispevkov • Stran 1 od 21, 2

Pojdi na: