*
designed by Viva La Echo

26 prispevkov • Stran 1 od 21, 2

matrix
Uporabniški avatar
ata vsega kitarskega

Kraj: Cjele

Odgovor Objavljeno: 14 Jul 2008, 19:54 

Torej odpiram nov topic, da se malo demistificira ta zvrst in se pokaže da progresiva niso samo DT ampak marsikateri band za katerega si niste mislili, da spada v to zvrst: Talk Talk, Mike Oldfield, Genesis, YES, RUSH, Pink Floyd,Marillion, Queensryche, Fates Warning, Jethro Tull,Hawkwind,Frank Zappa, ELP, KANSAS, King Crimson...
Namen progresive ni teženje k popolnosti ampak je bil odziv glasbenikov v poznih 60-ih, ki niso hoteli igrati samo blues ampak so v muziko vnesli tudi elemente folka, klasike, jazza.... Začel se je v angliji, ki je bila vedno inovativna v muziki, saj se je tu razvil pop, hard rock, punk, elektronika... Najbolj pa se začne razvijati v 70-ih, ter kasneje v 80-ih doživi z novim valom preporod, ko se zvrst zmeša še z pop-om in elektroniko ter v 90-ih ko se poveže še z metalom.
Nekateri celo trdijo, da so imeli velik vpliv celo The Beatles, kar ne bi bilo nič nenavadnega glede na to, da so delali čisto drugačno muziko in so naredili v svojem času pravo revolucijo.
Kot v drugih zvrsteh imamo tudi tu dosti bandov, ki so se na vlak priključili ter z njega odšli. Velikani kot so RUSH, YES, Pink Floyd, King Crimson... pa še naprej obstajajo.
Upam, da se bo razvila konstruktivna debata brez neumesnih komentarjev.
.... prog me like a Hurricane!

[Beast]
Uporabniški avatar
živa legenda

Kraj: LJ

Odgovor Objavljeno: 14 Jul 2008, 21:10 

Meni je bila večina bandov, ki so jih naštel, vedno privlačna ravno zaradi "drugačnosti". Progresivno zame ne pomeni tehnično. Gre bolj za "razvijanje" glasbe, da jo po domače rečeno "pelješ naprej", nisi omejen s pop formatom komadov, upaš si inkorporirati v komade nove ideje, nove zvoke.

Rekel bi še, da nekaj (za svoje čase) progresivnih bandov danes nosi oznako "klasični rock" (npr. Deep Purple in Led Zeppelin), zato je potrebno upoštevati tudi časovni kontekst.

Od novih bandov bi omenil System Of A Down, ki bi jim lahko mirno nadeli tudi kakšno drugo oznako, vendar so v nekaterih komadih totalno prisotni Zappa elementi.

matrix
Uporabniški avatar
ata vsega kitarskega

Odgovor Objavljeno: 14 Jul 2008, 22:58 

Prav si to povedal. Progresiva ni omejena na format, ker ni narejena za airplay. Komadi so velikokrat daljši in sestavljeni iz več delov. Podobno kot klasika. Pa tudi teme v komadih so bolj resne. Čeprav po drugi strani pa so tudi progresivci imeli npr. v 80-ih in 90-ih hite, ki so se vrteli po radiu: Owner of a Lonely Heart, Kayleigh, Heat of The Moment,Land of Confusion, Silent Lucidity, Another Day, Tom Sawyer, Freewill... Ampak to so že 80-ta. Prava progresiva je bila v 70-ih.
Progresiva je zame kot dobra knjiga - za njo si je treba vzet čas.

Metropolis
Uporabniški avatar
od petručija ata

Kraj: Koper

Odgovor Objavljeno: 14 Jul 2008, 23:08 

Mja... Progresiva je pač pojem v present času. Kar je danes progresiva, bo čez 15 let...
Zame je progresiva P!NK konert. Progresiva proti njenim studijskim ploščam. icon_e_biggrin

Jst pač gledam na progresivo v smislu neke drugačnosti. To ne pomeni, da je kr vsak, ki izstopa v glasbi, progresivc. Že mora mal glasbenega talenta pokazat. :lol: Po mojem gre bolj za to, da se pač nekaj nadgradi, razvije, razčleni. Bodisi da gre za besedila (v progresivi so kr popularni konceptualni albumi) ali glasbo samo. Tipičen primer progresive je npr.(sori spet za dreame :lol: ) DT album Octavarium. Osem komadov. Vsak komad se začne v naslednjem ključu. Vsaka solaža v komadu zmodulira za pol tona višje. Prvi in zadnji komad sta v razmerju oktave. Komad Octavarium meri 24 minut. In tako dalje in tako dalje.

Bipo Larni
Uporabniški avatar
Surf kavboj

Kraj: Celje

Odgovor Objavljeno: 14 Jul 2008, 23:57 

Morda rahlo OT vprašanje (pa ne ker bi ritem bil bistvo progresive, bohobvarji icon_e_biggrin , ampak ker se tukaj malo bolj spoznate na to od mene):
Na http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_musical_works_in_unusual_time_signatures je seznam glasbenih del z neobičajnimi ritmi.
Ali bi komad "Golden Brown" od The Stranglers pasal zraven? Namreč zdi se mi, da ima v inštrumentalni temi četrti takt eno dobo več (3 x 3/4, potem pa 1x 4/4). Naj me kdo popravi, če sem narobe napisal, ker mi je komad všeč in zanimiv, samo ne razumem dobro, kaj se ritmično dogaja.
Še link do komada na YouTube:http://www.youtube.com/watch?v=oIHBUGvAUMo

matrix
Uporabniški avatar
ata vsega kitarskega

Odgovor Objavljeno: 15 Jul 2008, 08:10 

Sam sicer nisem dovolj podkovan v glasbeni teoriji, so pa The Stranglers bolj v new wave vodah. Res je, da je pri progresivi veliko menjav ritmov, da bi bil komad bolj dinamičen, a to se na koncu koncev dogaja tudi v jazzu in klasiki.
Progresivni bandi v 70-ih so delali daljše kompozicije z bolj zahtevnimi aranžmaji, sploh če pogledamo plato 2112 od RUSH, pri kateri se vsak naslednji komad navezuje na prejšnjega, cela plošča pa ima eno tematiko. Iz novejših časov so tak album naredili Queensryche z Operation Mindcrime. Gre torej za podobne aranžmaje kot smo jih bolj vajeni v klasični glasbi kot pa v rocku.
Tudi Queen so uvedli veliko klasike v svoji glasbi, sploh v Night at The Opera ali pa Deep Purple. Led Zeppelin npr. s svojim posebnim stilom. Nenavadne uglasitve kitare pri Page-u, uporaba vzhodnjaških motivov.... Vsa ta glasba je bila inovativna oziroma ˝progresivna˝ v času svojega nastanka. Kar pa se dogaja sedaj je samo ponavljanje razen določenih izjem.
Od novih bandov je vsekakor treba omenit Porcupine Tree, ki so popeljali progresivo v moderne čase z uporabo samplerjev ter moderne produkcije, čeprav so bili pionirji uporabe modernih tehnologij že Pink Floyd v 70-ih in RUSH v 80-ih. Sploh če se poslušajo albumi od RUSH kot sta Signals, ter Grace Under Pressure, ki sta tipična izdelka, kjer prevladujejo predvsem sintesajzerji, kitara pa je v ozadju. Šele v 90-ih se RUSH vrnejo nazaj k bolj tršemu zvoku. Se pa tudi v tej zvrsti pojavljajo razni extremi, ki se ukvarjajo bolj s tehnično dovršenostjo, vendar je teh bandov izredno malo. Progresiva, ki jo imam jaz rad je melodična, z dobrimi aranžmaji, lepim vokalom in dobro zgodbo.

blah
Uporabniški avatar
ata vsega kitarskega

Kraj: Maribor

Odgovor Objavljeno: 16 Jul 2008, 11:03 

Progresivni rock so tudi Tool. http://en.wikipedia.org/wiki/Tool_%28band%29

matrix
Uporabniški avatar
ata vsega kitarskega

Odgovor Objavljeno: 16 Jul 2008, 13:43 

blah napisal/-a:

Pa še 1000 drugih. In kaj si hotel povedat glede TOOL?

matrix
Uporabniški avatar
ata vsega kitarskega

Odgovor Objavljeno: 17 Jul 2008, 08:18 

Nekaj mojih najljubših prog albumov( ne nujno po tem vrstnem redu):

-Pink Floyd - Wish You were Here
-YES - Fragile
-RUSH - Moving Pictures
- Signals
- Permanent Waves
-Jethro Tull - Aqualung
-Wishbone Ash - Argus
-Fates Warning - Perfect Simmetry
-Queensryche - Operation Mindcrime
-Marillion - Misplaced Childhood
-Porcupine Tree - In Absentia
-Psychotic Waltz - A social Grace
-Dream Theater - When Dream and Day Unite

blah
Uporabniški avatar
ata vsega kitarskega

Odgovor Objavljeno: 17 Jul 2008, 11:18 

matrix napisal/-a:
blah napisal/-a:

Pa še 1000 drugih. In kaj si hotel povedat glede TOOL?

Ja nevem, meni osebno so eni izmed mojih top bandov. Sicer jih ne morem poslušat vsak dan samo so pa dobri. Samo se mi zdi ful čudna ta progresivni rock/metal scena glede na to kdo vse spada pod progresivo - od Pink Flyodov pa do Toolov, pa to sta poplnoma drugačni skupini...

Drugače pa sem si jaz vedno progresivo predstavljal drugače. Mislil sem da progresivci delajo glasbo, ki je čim daljša in zablužena med tem je puno nekih break down delov, itd... Pod progresivo sem si jaz zelo predstavlal vedno Deftones, predvsem njihov zadnji album. Se mi vidi da sem še mlad in nor :mrgreen:

matrix
Uporabniški avatar
ata vsega kitarskega

Odgovor Objavljeno: 17 Jul 2008, 14:25 

Imaš progresivni rock in progresivni metal. Tool so progresivni metal. Prava progresiva je itak bila v 70-ih, tako imenovani Symphonic rock, ki so ga igrali YES, Genesis, Focus, Camel... Novi val progresive pa so bandi kot so Spock´s Beard, Transatlantic, Marillion, IQ, Pendaragon, Collage, Arena... Ti v bistvu igrajo podoben stil kot so ga furali YES v 70-ih in 80-ih.
Na drugi strani pa so bandi kot so Watchtover, Cynic, Atheist, Voivod, Psychotic Waltz... katerim smo včasih rekli tecno thrash in tudi na nek način spadajo pod progresivo. Progresiva je zelo širok pojem.
Potem imaš progresivni metal ( Dream Theater, Shadow Gallery, Enchant, Fates Warning, Threshold, Queensryche....).

blah
Uporabniški avatar
ata vsega kitarskega

Odgovor Objavljeno: 17 Jul 2008, 16:08 

Zelo zanimivo koliko je res teh progresivnih bendov. Samo zanimivo je tudi to da spadajo in Tool in Dream Theather v progresivni metal in to sta poplnoma drugačna benda... Zanimivo :mrgreen:

matrix
Uporabniški avatar
ata vsega kitarskega

Odgovor Objavljeno: 17 Jul 2008, 20:03 

Mah niti ne. Tudi pod punk spadajo še marsikatere podzvrsti kot so new wave, hardcore, alter rock, gothic rock....
David Bowie, Blondie, Joy Division, Nick Cave, Beastie Boys, Pogues, Ultravox, Bad Brains, The Cure, Bauhaus..... Nimajo kaj veliko skupnega
Vsaka muzika se ponavadi zlije še s kako drugo zvrstjo in že imaš podzvrst. In tako je tudi prav. Muzika se mora razvijat.
Zato pa pravim. Ne pljuvat po določeni zvrsti če poznaš samo en band , ki igra to zvrst. Pa s tem nisem mislil nate blah ampak nasplošno.

[Beast]
Uporabniški avatar
živa legenda

Kraj: LJ

Odgovor Objavljeno: 17 Jul 2008, 20:11 

Da, res je. Sam zato, ker ljudje ne prebavljajo lomljenih ritmov in drkarije a la DT ali Spastic Ink, še ne pomeni, da je progresiva en bav bav, čez katerega je treba pljuvat. ;)

blah
Uporabniški avatar
ata vsega kitarskega

Odgovor Objavljeno: 17 Jul 2008, 20:33 

Ne sej jaz nisem pljuval ne po DT in ne po Toolih, ker so mi dobri in DT in Tool. Ampak zdi se mi zanimivo da dva tako različna benda spadata pod isto zvrst. Jaz itak poslušam kaj mi pade v uho, pa če so to Amon Amarth ali so Čuki mi je čist vseeeno... Glavno da mi je všeč glasba.

Hardcore spada pod punk? Tudi prav... Kaj naj rečem, zelo smešno, ker je ful razlika... Offspring pa Hatebreed pod isto zvrst?

26 prispevkov • Stran 1 od 21, 2

Pojdi na: