*
designed by Viva La Echo

10 prispevkov • Stran 1 od 1

schperplata
bobnar

Odgovor Objavljeno: 13 Jan 2013, 21:14 

Halo vsem skupaj!
Ta post je namenjen akustični kitari oz hardware-u za akustiko.

Pred nekaj meseci smo z druščino enemu kitaristu kupili dober rack multiefekt, natačneje TC-Electronic M300, ki je rack izvedba reverbov, delayev in še par drugih efektov. Sam imam takega, in se z akustiko noro dobro ujame. Ker je ta stvar rack, in ker je to njemu(temu kitaristu) in meni jâko všeč, sem torej hkrati iskal tudi nek rack predojačevalec za akustiko.
In našel nisem ničesar. Razen Pendulum SPS-1, ki ga je zelo težko dobit in stane še pa še.
Ker je to res bedno, da akustiki nimamo enega spodobnega preampa za "normalno" ceno, sem zato zadnjih nekaj mescev štrikal in prišel na ta forum s temle postom. Prevod, naredil - narisal vezje - sem sam svoj predojačevalec.
Kaj ta predojačevalec vsebuje:

- diskretno vhodno stopnjo, pad switch(-15dB)
- knofi za kitaro: gain, bas, parametričen mid(frek., level), treble, bright switch
- boost funkcija(vklopljiva z footswitchem) - torej boost knof in on/off stikalo
- efekt zanko: mono out, stereo return (*)

- balanced mic input, brez fantomskega napajanja, gain kontrola, phase switch(**)

- aux input(***)

- stere vu meter, master knof
- mute switch(vklopljiv z footswitchem)
- izhod za slušalke

- line out, balanced out(stereo/mono) ->(vsi post master), gnd switch
- footswitch(mute&boost)

Razlaga ****
(*), (***): vezje je narejeno tako, da se lahko deli vezja izpustijo. Naprimer, če nekdo potrebuje samo osnovno MONO varianto rack predojačevalca za akustiko, to pomeni, da lahko iz vezja izpustimo: mikrofonski vhod, aux vhod, naredi se mono fx loop, ... Torej, vezje je prilagodljivo do neke mere.
(**): mikrofonski preamp je vezan ZA fx zanko, torej signal ne gre čez zunanji hardware... Mix med direktnim in mikrofonskim signalom se dela kar z gain knofi, ki so popolnoma transparentni - ne obarvajo zvoka kot lampe...

Shema je narisana skrbno, deli sheme, ki so notri pa so že preizkušeni in dobro delujoči pri drugih projektih. Torej, ni razloga, da stvar nebi delovala.
Vse to bi se zapakiralo v 1U - standardno rack enoto, 19''

ZAKAJ torej pišem to sem gor? ZAKAJ ne naredim 10000 kosov in postanem bogat prasec in prevzamem monopol nad aksutičnimi predojačevalci? :mrgreen:

Zanima me, kakšno je povpraševanje za tako stvar. V primeru, da bi bilo popraševanje oz. da bi bil interes, bi v naslednjih mesecih sam investiral čas in denar v izdelavo prototipa takega preampa, s katerim bi se potem lahko igral, preizkušal vezje in v glavnem, naredil par demo posnetkov, ki bi bili vam na razpolago. Gre se za to, da vložek nebi bil tako zanemarljiv, ker je shema sestavljena iz ogromno komponent, kar pomeni večje vezje,... torej, ne bom vlagal v stvar, ki že takoj nima prihodnosti oziroma po njej ni potrebe.

Kaj želim torej od vas? Ničesar, razen neke povratne informacije, ali bi kupili - bi se zanimali za tak predojačevalec, ki bi bil v rangu tam okoli 230eur. Cena bi potem z večjimi serijami padala, se razume.

Kar lahko obljubim je, da ne dam iz rok(torej, ne dam delat masovne proizvodnje) nobene stvari, ki ne bo uspela zagotoviti dobrih specifikacij in seveda hudga sounda. Je pa to, kot ste verjetno uspeli razbrati samo clean preamp, nobenih efektov in ostalih "nepotrebnih" stvari. Preamp bi bil torej uporaben tako za live kot za studio.

Upam, da sem dal dovolj informacij, na podlagi katerih bi lahko vi že naredili kakšno odločitev. To NE pomeni, da pobiram naročila za en izdelek, ki ga sploh še noben ni slišal špilat, to samo pomeni, da me zanima kakšen je interes za tako stvar pri taki ceni.
Takole, to je to. Čakam komentarje, zanimanja, križanje in pluvanje. Z naročili še malo počakajte. :)

lp, sch.

p.s.: spodaj pa še ena slika, kako stvar izgleda zdajle. Po vrsti gredo takole:
INPUT, pad, gain, bas, mid freq, mid level, treble, bright; BOOST, boost SW; MIC IN, mic gain, phase; VU meter, mute SW, master, headphones, aux.
Nekaterih stvari se ne vidi, ker pridejo tja na žicah...

Slika

Metropolis
Uporabniški avatar
od petručija ata

Kraj: Koper

Odgovor Objavljeno: 14 Jan 2013, 09:14 

U, zakon, deluje ful fajn, očitno se res spoznaš na elektroniko. Jaz se ne, ti pa podam mnenje z odra:

Sicer primarno nisem akustični kitarist, ampak na koncertih tudi akustiko tu in tam odbrenkam. Sam ne vidim potrebe po preampu, saj kitara lepo zveni tudi direkt na PA, preamp je pa že itak v kitari... Naj me popravi nekdo, ki malo več to igra.

schperplata
bobnar

Odgovor Objavljeno: 14 Jan 2013, 11:23 

Hej.
Ja, akustiko se da priklopit direktno na diBox. To je stara dobra praksa in tudi dobro deluje.
Zakaj torej preamp? Ponavadi se na odru da kitaro v diBox zaradi impedančne fore(kabli in te stvari), pa tudi zaradi motenj(torej, diBox ima balansiran izhod, ki je manj občutljiv na motnje). Slaba stran je, da diBoxi nimajo fx-loopa, kamor bi lahko vezali efekte.
Če se zunanjih efektov ne potrebuje, potem ja, diBox je dovolj.

efekti - govorim o reverbu, delayu in kakšnem chorusu. Niso nujni, je pa sound kitare, sploh če se igra malo bolj solo akustiko, obvezna:). Recimo, stereo ping-pong delay je eden takih efektov, ki mene vrže iz stola.

lp, d.

Bipo Larni
Uporabniški avatar
Surf kavboj

Kraj: Celje

Odgovor Objavljeno: 14 Jan 2013, 18:06 

Lahk napišeš kak komad, kjer je s pridom uporabljen tak efekt?

schperplata
bobnar

Odgovor Objavljeno: 14 Jan 2013, 19:36 

Ne. Jaz igram doma Čuk se je oženil. :twisted:

Jackie
Uporabniški avatar
kitarski heroj

Kraj: Pohorje

Odgovor Objavljeno: 14 Jan 2013, 19:52 

Koliko se jaz zavedam se da ak. kitara DI->mešalka in če je treba se ponavadi dajo razne efektarije potem iz efekt procesorjev povezanih v samo mešalko.

Metropolis
Uporabniški avatar
od petručija ata

Kraj: Koper

Odgovor Objavljeno: 15 Jan 2013, 00:43 

Z vidika kitarista je to dokaj nepraktično, če hočeš sam kontrolirat stvari v realnem času. S tega stališča mi je setup opisan na začetku te teme čist logičen in uporaben. Še vedno pa se mi poraja tudi Bipotovo vprašanje: kje take efekte rabit pri akustiki? Mogoče pri kaki experimentalni glasbi. Sam takih kitaristov po mojem ni toliko, da bi se splačalo it v proizvodnjo takihle zadevščin.

Drugače pa ping-pong delay (sicer na elektriki) tudi mene vrže s stola. :mrgreen:

billy_bobo
Uporabniški avatar
kitarski heroj

Kraj: Kras

Odgovor Objavljeno: 15 Jan 2013, 01:13 

Moje mnjenje je, če bi imel procesor še efekte, potem bi bil mogoče koristen in zaželjen, drugače pa nevem če bi kdo šel to kupovat.

Dominjo
Uporabniški avatar
reverb fanatik

Odgovor Objavljeno: 15 Jan 2013, 11:48 

Zakaj bi imel še efekte, to ja rack izvedba in efekte dobiš v svoji enoti takšne kot ti paše...
http://www.myspace.com/shutdoownband

dr777
bodoča legenda

Kraj: celje

Odgovor Objavljeno: 15 Jan 2013, 14:02 

najprej sem se vprašal enake stvari, kot ostali pred mano..., a kljub temu mi je ideja in projekt blazno všeč.
res je, da če pogledaš tržno je ciljne populacije za dotični izdelek na prvi pogled malo. a vedno se najdejo ljudje, ki bi potrebovali prav to.
predvsem ljudje, ki so samostojni acustic performarji in acustik kitaristi v raznih zasedbah. Takih je v sloveniji relativno malo, a v celem svetu veliko.
če nimaš kaj drugega pomembnejšega za počet oz. dobičkonosnejšega, potem lahko začneš razmišljat o prvi seriji in spletni strani.
če je izdelek dober in uporaben potem je z veliko vstrajnosti uspeh zagotovljen. srečno

10 prispevkov • Stran 1 od 1

Pojdi na: