*
designed by Viva La Echo

20 prispevkov • Stran 1 od 21, 2

jure
Uporabniški avatar
vzhajajoča zvezda

Odgovor Objavljeno: 29 Jun 2006, 19:33 

Zanima me, če ima kdo od vas na forumu kaj teorije na temo usklajenosti instrumentov in jo je pripravljen deliti z ostalimi. Tu imam v mislih predvsem take zadeve kot so npr.:
- bas boben in bas kitara igrata "skupaj"
- ritem kitara in snare boben igrata "skupaj"
- v refrenih je "fino", če bobnar tolče po činelah :wink:
itd...pač da vsak instrument ve, kaj je njegova naloga.

Sem se že kar precej časa porabil, da bi našel kaj takega na netu, ampak zaenkrat še ni bilo vidnejših uspehov, tako da bi bil zelo vesel vsakega prispevka (doc, pdf, URL, ...).

Tnx :D

EastBayAndrej
Uporabniški avatar
one man band

Kraj: Ljubljana

Odgovor Objavljeno: 29 Jun 2006, 21:18 

moje osebno mnenje je, da tukaj neka splošna teorija ne obstaja. predvsem zato, ker je pomoje odvisno od posamezne zvrsti glasbe. znotraj nekaterih žanrov je to kar dobro urejeno, znotraj drugih ni pravil, povsod pa so pravila za to, da jih kršiš. :)

jure
Uporabniški avatar
vzhajajoča zvezda

Odgovor Objavljeno: 29 Jun 2006, 22:41 

Se strinjam s tabo, ampak določene smernice pa še zmerej obstajajo, vsaj tko se mi zdi - že zato da ne špila vsak po svoje in pol izpade bolj šunder kot pa dober komad.
Tako kot pašejo skupaj akordi A, E in D, tako mislim da tudi nekatere stvari med instrumenti pašejo skupaj. Je pa res, da lahko to potem kršiš, ampak moraš pa najprej poznat pravila :wink: .

Quinn
one man band

Odgovor Objavljeno: 29 Jun 2006, 23:01 

Najboljši nasvet je da se navadte skupi kkšn komad pa na začetku preigravate te komade dokler se ne ujamete.

Itak pa mora usak sam delat na svojm inštrumentu pa vedt kaj počne.

Drgač pa btw... sej A#, E, F, F# akordi lohk tut pašejo skp, če jih znaš pravilno uporabit ;)

Bor H
one man band

Odgovor Objavljeno: 29 Jun 2006, 23:22 

Mislm da je zlo važn da basist posluša bobnarja in špila praviln akord, kitarista se morta pa prilagodit basistovem ritmu. Ostalo se mi zdi da je bolj obvladanje lastnega inštrumenta in dogovora v bendu (razna stopnjevanja in podobno).

jure
Uporabniški avatar
vzhajajoča zvezda

Odgovor Objavljeno: 30 Jun 2006, 10:42 

Quinn napisal/-a:
Drgač pa btw... sej A#, E, F, F# akordi lohk tut pašejo skp, če jih znaš pravilno uporabit ;)

Se mi je zdelo, da se bo kdo vtaknil v te 3 akorde ki sem jih napisal :roll: :wink: .
Vem da pašejo tudi ostali akordi skupaj, ampak tisto je bil samo primer.

Quinn
one man band

Odgovor Objavljeno: 30 Jun 2006, 14:15 

Hehe, sej ni blo zdej mišljeno kot podjeb to... ;)

Bl je blo tko mišljen da nekega recepta za usklajenost u bandu ni.

Pomoje je najbolj da usi vadjo svoj inštrument in da pol sami vejo kako pa kej more kej bit. Ni vedno nujno da ritem kitara pa bas isto špilata al pa po istem ritmu.

Bl se skoncentrirejte na posluh, tehniko, filing in bo use sčasoma bl kot jasn ;)

johnny
predskupina

Kraj: Kranj

Odgovor Objavljeno: 30 Jun 2006, 15:59 

v glasbi po mojem mnenju res ni pisanih pravil kako je treba v bandu igrat...je pa potrebna velik večja disciplina kot pa pri solo igranju...vsak mora najprej vedet kaj sam počne, takoj nato pa je igranje skupaj z bandom...

....nevem na kakšnem tehničnem nivoju igranja si, če si bolj začetnik ti pa lahko napišem par generalnih pravil ki se naj bi jih nekako držali :wink:

ubistvu si pa odprl zlo zanimivo temo :lol:

Mr Mojo
Uporabniški avatar
car na kitar'

Odgovor Objavljeno: 30 Jun 2006, 16:25 

jure napisal/-a:
Zanima me, èe ima kdo od vas na forumu kaj teorije na temo usklajenosti instrumentov in jo je pripravljen deliti z ostalimi. Tu imam v mislih predvsem take zadeve kot so npr.:
- bas boben in bas kitara igrata "skupaj"
- ritem kitara in snare boben igrata "skupaj"
- v refrenih je "fino", èe bobnar tolèe po èinelah :wink:
itd...paè da vsak instrument ve, kaj je njegova naloga.

Sem se že kar precej èasa porabil, da bi našel kaj takega na netu, ampak zaenkrat še ni bilo vidnejših uspehov, tako da bi bil zelo vesel vsakega prispevka (doc, pdf, URL, ...).

Tnx :D

Sej si ze vse povedal :)

EastBayAndrej
Uporabniški avatar
one man band

Odgovor Objavljeno: 30 Jun 2006, 16:27 

Mislim, da je treba predvsem poslušati kvalitetno glasbo, iz katere potem pobiraš razne ideje, kdaj morata bas kitara in boben skupaj udariti in podobno. Lahko pa tudi sam probavaš in vidiš, kaj ti paše. Meni osebno pri nekaterih komadih paše, da bobnar tolče po činelah kot nor, pri drugih pa pač ne.

jure
Uporabniški avatar
vzhajajoča zvezda

Odgovor Objavljeno: 30 Jun 2006, 16:33 

johnny napisal/-a:
v glasbi po mojem mnenju res ni pisanih pravil kako je treba v bandu igrat...je pa potrebna velik večja disciplina kot pa pri solo igranju...vsak mora najprej vedet kaj sam počne, takoj nato pa je igranje skupaj z bandom...

To si odlično napisu :) .

Nisem začetnik, ampak vseeno kar napiš ta pravila. Sigurno se bo našlo kaj takega, kar še ne vem, ostalim bo pa prav tako prišlo prav :) .

johnny
predskupina

Kraj: Kranj

Odgovor Objavljeno: 30 Jun 2006, 16:46 

hja ubistvu si res že skor vse napisal...

zlo pomembno je, da sta basist in bobnar skupaj...mislm da je ritem sekcija 3/4 dobrega banda, kitare, klaviature pa pripeljejo tisto piko na i...če bobni in bas groovajo je že velik narejen, tud mislim da večina "začetniških" bandov daje premalo poudarka na ritem sekcijo (kitarist obvlada solote, bobnar tolče kot norc, basist je nekdo ki mu kitara ni šla preveč od rok, pevka je lokalna frajla iz cerkvenega pevskega zbora, itd....) :lol:

sicer pa vsak bend raste in sam dojema kaj je prav in kaj ne...
- pomembna je komunikacija, pogovor o vajah, igranju, določenih partih ki ne zvenijo tako kot je treba, brez komunikacije med člani se bandu slabo piše...
- sigurno je po lastnih izkušnjah najboljša vaja, ko prideš na vaje pripravljen...
- pomembno je preposlušat velik muzke različnih stilov...

naj me še kdo dopolne

jure
Uporabniški avatar
vzhajajoča zvezda

Odgovor Objavljeno: 30 Jun 2006, 16:54 

No, zdej sm se spomnu še ene fore...če koga slučajno zanima ;)
In sicer, če daš v ozdaje komada (komaj slišen) zvok "orgel" (al kaj je tist efekt na sintesajzerju... :) ), ki držijo akorde, dobiš zelo dober "tepih", čez katerega potem špilaš in lahko dobiš tak zelo "razpoloženjski" komad.
Skušam se spomnit kkšnega primera pa se ne morem...recimo kkšni Coldplayi, ampak oni so že itak taki razpoloženjski pa pri njih so klaviature kar precej spredaj.

Kurt Cobain
Uporabniški avatar
predskupina

Odgovor Objavljeno: 30 Jun 2006, 16:59 

Temu se reče "strings ensemble". Pogosto pri npr. Pink Floyd-ih.

Mr Mojo
Uporabniški avatar
car na kitar'

Odgovor Objavljeno: 30 Jun 2006, 17:02 

Kurt Cobain napisal/-a:
Temu se reèe "strings ensemble". Pogosto pri npr. Pink Floyd-ih.

Ni nujno, da so stringsi. Lahko je tud kaksen hammond ali pac kakrsen koli strajh...

20 prispevkov • Stran 1 od 21, 2

Pojdi na: