*
designed by Viva La Echo

213 prispevkov • Stran 13 od 151 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15

Jackie
Uporabniški avatar
kitarski heroj

Kraj: Pohorje

Odgovor Objavljeno: 16 Jun 2015, 15:13 

Kako je kaj s čiščenjem mat inštrumentov? A je sploh treba met čistilo? Meni je zelo čudno čistit mat finish s čistilom, pojma nimam zakaj :?

roxxx
Uporabniški avatar
reverb fanatik

Kraj: Ce/Lj

Odgovor Objavljeno: 16 Jun 2015, 15:26 

Jaz sem vseeno uporabljal čistilo. Že zaradi švica pa ostalega sranja, da se je vsake tolk spucal. Nisem pa uporabljal polisha. :peace:

Jackie
Uporabniški avatar
kitarski heroj

Odgovor Objavljeno: 18 Jun 2015, 10:34 

Sej ravno to, trenutno imam samo Gibsonovo čistilo, na katerem v bistvu piše "Hi gloss polish". Vidim, da bo treba spet kupit Dunlop 65, tista stvar je bla ZAKON.

Videc
Uporabniški avatar
Doniral 2011
Doniral 2011

Kraj: Savinjska

Odgovor Objavljeno: 18 Jun 2015, 13:17 

Kaj je zate mat inštrument? Nelakiran? Naoljen? Povoskan?
Večina lakiranih kitar ima svetleč lak.
Če je lakiran potem pač uporabiš čistilo za ustrezen tip laka. Gloss za svetleč lak, kaj drugega (čeprav še nisem videl) za mat lak.

Jackie
Uporabniški avatar
kitarski heroj

Odgovor Objavljeno: 18 Jun 2015, 14:25 

Slika

To je verjetno nesvetleč lak, sklepam.

roxxx
Uporabniški avatar
reverb fanatik

Kraj: Ce/Lj

Odgovor Objavljeno: 18 Jun 2015, 18:39 

Jaz sem imel enak finiš na schecterci, pa sem z dunlop 65 pucal (guitar polish&cleaner). Ni blo panike, se je presenetljivo lepo čistlo :)

Jackie
Uporabniški avatar
kitarski heroj

Odgovor Objavljeno: 18 Jun 2015, 23:53 

roxxx napisal/-a:
Jaz sem imel enak finiš na schecterci, pa sem z dunlop 65 pucal (guitar polish&cleaner). Ni blo panike, se je presenetljivo lepo čistlo :)

Sej pravim, meni osebno je to najboljše čistilo kdarkoli ever na svetu, trenutno mi ga je glih zmanjkalo in shajam s tem Gibsonovim, ki tudi ni slabo.

mtkolife
bobnar

Odgovor Objavljeno: 02 Sep 2015, 13:30 

Pozdravljeni! Sem čisto nov na forumu, zanima pa me predvsem kako zares dobro očistiti kitaro.

Imam dve kitari in sicer elektro-akustično ovation, podajam link kitare: http://www.bam-music.com/sl/kitare-basi ... 4s-hb.html

Ter električno kitaro godin LGX-SA AAA, pa še link: http://www.musiciansfriend.com/guitars/ ... ric-guitar

Zanima me kako bi se lotili vi čiščenja teh dveh kitar. Seveda uporabljam čistilo za strune itd, vsaka kitara pa naj bi bila enkrat, dvakrat ali še večkrat temeljito očiščena. Kako bi vi to storili? Nebi rad poškodoval vratu ali kaj podobnega pri kitarah.

Najlepša hvala za odgovor.

Robi Rob
Uporabniški avatar
reverb fanatik

Odgovor Objavljeno: 02 Sep 2015, 13:47 

limonino olje za ubiralko in to je to. pa kolikor toliko pravilna vlaga čez leto.pa da ni na soncu. drugo je pomoje odvec
Tukaj je prostor za vaš oglas

Gringo
Uporabniški avatar
bodoča legenda

Kraj: DOMŽALE

Odgovor Objavljeno: 02 Sep 2015, 15:04 

Lakirani leseni deli - PRONTO spray za omare (svetoval Šinko)
Kdor poje, zlo ne misli, a kdor misli, mu ni do petja.

constant mesh
vzhajajoča zvezda

Kraj: MS

Odgovor Objavljeno: 04 Sep 2015, 13:12 

Limonino olje je prej topilo kot olje. To so olja citrusov, prozorna tekočina, rahlo mastna, večinoma pa se uporablja za redčenje naravnih lakov in olj (npr. lanenega, tikovega, tungovega itd.).

Jaz uporabljam 100% tungovo olje, ki ga mešam po svoji recepturi, brez vsakršnih pigmentov. Na eni točki sem že imel ideje, da bi ga prodajal za neko simbolično ceno. Ne da bi z njim služil, ampak da bi čedalje manj kitaristov po ubiralki mazalo tisto dunlopovo sranje. Tungovo olje ne daje "mokrega" videza (kot laneno, ki se ne suši), les ostane les, se ne izsuši in je do 99% vodno nepropusten. Dobra lastnost je, da se posuši in pusti svilnat občutek. To mu tudi pomaga, da z obdobnim čiščenjem tega sloja ne moreš odstraniti zlahka, ker je nereaktiven na topila. Mažete v zelo tankih slojih in pustite, da se suši čez noč. Če je olja preveč in se slabo suši, ga bojo frišne strune "popile" in postale gluhe prej kot v enem tednu. Velja za vsa olja, razen za lemon oil, ki že v petih minutah izsuši les, namesto da bi ga hranil.

Za čiščenje trupa in lakirunge je dunlop 65 ok, tudi drugi "polishi" so okej, kot npr. pronto. Ampak jaz ne bi bil jaz, ker vse to drago stane in je v malih flašah, si sam mešam čistilo, podobno prej naštetim - alkohol, voda in carnauba vosek. Pošpricaš in zglancaš. Idealno za katalitične finiše.

Za šelak in nitro uporabljam samo vodo in malenkost detergenta, kar kuhinjskega. Idealno za vse kitare pa je, če se čistijo kar s človeško slino. Brez zajebavanja. Sem rabil nekaj let, odkar sem to pobral od Erlewinea, da sem se s tem dejstvom sprijaznil. :) Še zdaj se kakšen trdovraten pljunek, polito pivo ali ostanek neprežvečenega čevapčiča najlažje odstrani s slino. Komur ne leži ta metoda iz nekih higienskih vidikov, lahko samo orosi s sapo, tako kot očala. :)

NIKOLI pa ne pucajte fretboarda z vodo ali biločim, kar bazira na vodi! Voda na lesu dvigne letnice in ubiralka postane na otip bolj hrapava. Zmeraj uporabljajte bencin za čiščenje ali isopropil alkohol, ki zelo hitro hlapi. Bencin za čiščenje je slabši pri organskih madežih, kot so npr. posušen znoj. Tu alkohol zmaga. Pri nitro/šelak kitarah pazite, da ste s krpo zmeraj na ubiralki. Da ne bi slučajno na laku nastala kakšna meglica. :)

Če ne pozabim fotkat, vam danes pokažem, zakaj sem nasprotnik lemon oila.

constant mesh
vzhajajoča zvezda

Odgovor Objavljeno: 04 Sep 2015, 14:28 

http://i59.tinypic.com/wogax.jpg

Levo tele z rosewoodom, desno strat z rosewoodom. 2012+ obe, oba rosewooda zelo podobna, identična. Isti lastnik, enako negovani kitari in z istimi sredstvi.

Leva še "namazana" z lemon oilom, strat na desni pa že spucan in včeraj namazan s tungovim oljem.

Fokus na sliki je vsepovsod, samo na ubiralkah ga je premalo. 1facepalm Leva je za kakšen centimeter bližje kameri. Za puriste. :)

Leon
Uporabniški avatar
Slin
Slin

Kraj: Murska Sobota / Ljubljana

Odgovor Objavljeno: 04 Sep 2015, 17:03 

Jaz sem vedno razumel, da so preparati, ki dišijo po limoni, čistilo za fretboard, ne negovalno sredstvo. Torej za čiščenje, ne da namažeš in pustiš gor, da izsuši... :?
Slika Slika

Videc
Uporabniški avatar
Doniral 2011
Doniral 2011

Kraj: Savinjska

Odgovor Objavljeno: 04 Sep 2015, 19:13 

Mislim, da si razumel narobe. So čistilo in mazilo. Vsaj za Dunlopovega velja to.
Kar se pa tiče Tung olja. Kakor vem se uporablja za impregnacijo lesa, ampak jaz ga ne bi uporabljal na ubiralki.
Uroš Planinc je s tungovim oljem naredil kitarski vrat gladek, kot da je lakiran. Res, da je uporabil več nanosov, itd.

Nekateri uporabljajo celo olje, ki se uporablja za ventile in potege (trobenta, pozavna), ti. "Bore oil".
Tako ali tako ga pobrišeš stran.

constant mesh
vzhajajoča zvezda

Odgovor Objavljeno: 04 Sep 2015, 19:35 

Leon, se strinjam. Lemon oil je čistilo in nobena hrana. Sicer za izsuševanje ni potrebno, da ga polivaš, dovolj je že drgnjenje s krpo. Odstrani namreč še tisto malo olja, kar ga je prisotnega v lesu. Po čiščenju z lemon oilom je treba še namazat z oljem.

Lemon oil lahko uporabljaš namesto bencina za čiščenje, po domače povedano. Vendar bencin stane 3 EUR za liter in je uporaben tudi kje drugje po bajti pa še hitreje hlapi, lemon oil pa je 2dcl flaška za dvakrat višjo ceno. Hlapi izredno počasi in daje lažen občutek, da je les ostal masten, zato pa te čez tri dni čaka neprijetno presenečnje suhih, belkastih madežev po celi ubiralki (posebej pa v vdrtinicah).

Vidiš, da je tele že peščeno rjav, tako kot afriški palisander. Gre pa v obeh primerih za indijski rosewood, ki v suhi obliki izgleda sivkasto-rjav (za razliko od brazilskega, ki je rdečkasto-rjav). Zato se mi zdi desna kitara, premazana s tungovcem, veliko bolj naravna. Občutek po otipu pa neprimerljiv. Tak vrat je veselje igrat.

213 prispevkov • Stran 13 od 151 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15

Pojdi na: