*
designed by Viva La Echo

12 prispevkov • Stran 1 od 1

Coldworld
bobnar

Odgovor Objavljeno: 17 Jan 2013, 18:11 

Ima kdo kaj izkušenj z izdelovanjem orkestralnih skladb?
Predvsem me zanima miks, pri svojih izdelkih vedno opazim da je sam miks zamegljen - preprosto nima nobene energije... sem poskusil s kompresorji samo ni neke pretirano slišne razlike.

Tudi kakršnikoli nasveti glede izdelave skladb, miksa, uporabe inštrumentov itd bodo zelo dobrodošli

Zanima pa me še če kdo ve najbolj efektiven način kako orkestracije in ostale sample predvajat v živo, in sicer tako da je Metronom slišen samo bobnarju. Nekje sem prebral da se naredi stereo miks - levo celotna melodija, desno samo Click, samo se mi to ne zdi najbolj efektivno, pa tudi stereo slika se zgubi s tem? kaj vi priporočate

Dosegel bi pa rad nekaj v stilu Two steps from hell, hans zimmer... v živo pa nekaj takega ker imajo Nightwish (lep primer je Escapist) ali Wintersun (Sons of winter and stars)
ATTACK LIFE! It 'll kill you anyway :D

Hammy
Uporabniški avatar
vzhajajoča zvezda

Kraj: Ljubljana

Odgovor Objavljeno: 17 Jan 2013, 23:09 

Probaj EQjat vsak instrument posebej na tisto svojo optimalno fat frekvenco, tole ti bo najbrz pomagalo http://www.google.si/imgres?imgurl=http://obiaudio.com/wp-content/uploads/2010/07/frequency_chart_lg.gif&imgrefurl=http://obiaudio.com/2010/07/11/eq-chart/&h=709&w=1026&sz=61&tbnid=lLcM8uGqj673QM:&tbnh=79&tbnw=115&prev=/search%3Fq%3Dviolin%2Bfrequency%2Bchart%26tbm%3Disch%26tbo%3Du&zoom=1&q=violin+frequency+chart&usg=__gsYs_itQoIWpgpCMGzoDW_dDdCI=&docid=PaKFD1a08DkfIM&hl=sl&sa=X&ei=Kmf4UJX_Hs3asgat_IGQAQ&ved=0CDcQ9QEwAg&dur=0

Za click pa backing tracka bi pa mislm da mogl vedt kaksen mas setup pa gear? naprimer jz mam iz kompa v firestudio project, iz firestudia v millenium HP-4 headphone amp (kjer so 4 headphone outi), kar se pa tice softwarea mam pa v reaperju backing tracke in click, pol pa samo nastimas routing da gre bobnarju klik + matrica, v out, karkoli mas - najbrz neko ozvocenje, pa samo matrica

LP

exide
Uporabniški avatar
kitarski heroj

Kraj: Radovljica - Ljubljana

Odgovor Objavljeno: 20 Jan 2013, 20:53 

Če imaš dobre sample potem ne rabiš EQja in kompresorja. Pazit moraš kaj paše skup, in pazit moraš z leveli.
Mi delamo zdaj plato in imamo veliko orkestracije in je smo dali sample in je bilo ql, ampak je še vseeno manjkalo nekaj energije in smo potem šli snemati live inštrumente, sample imamo pa spodaj, da malo barvajo in izpade res noro.
So pa orkestracije že napisane tako, da komad dela tako kot more, treba pazit kaj se napiše in kako, da ni vsega preveč naenkrat pa to

Metropolis
Uporabniški avatar
od petručija ata

Kraj: Koper

Odgovor Objavljeno: 20 Jan 2013, 21:04 

Ni zastonj študij kompozicije pa harmonija na kakih glasbenih faksih (šolah). ;)

VeNoM
Uporabniški avatar
gospodar strun

Kraj: Jesenice/Ljubljana

Odgovor Objavljeno: 22 Jan 2013, 08:09 

O kakšnih orkestracijah je to govora? Predvsem koliko inštrumentov je to in kateri in pa seveda kater VSTi uporabljaš? Mogoče bi blo fajn, da nalimaš kakšno sliko iz DAWa oz sliko VSTijev, ki jih uporablaš.

In pa kaj imaš v mislih, ko praviš, da miks nima energije?

Coldworld
bobnar

Odgovor Objavljeno: 22 Jan 2013, 23:10 

Hammy - Hvala za graf, sicer približne frekvence vem samo bo vsekakor prišlo prav... glede opreme, tega še nikoli nisem prakticiral, tako da tudi od opreme nevem kaj bi potreboval :oops:
Sam sem nameraval stvar rešiti tako da bi peljal iz računalnika v mešalko, potem pa stereo vn - eno stran s klikom bobnarju, eno stran brez v ozvočenje... samo me je zanimalo če je to najbol preprosta rešitev ali obstaja še kakšna enako preprosta a boljša? predvsem me zanima kako bi lahko obdržal stereo sliko

Exide - Sem že slišal za to tehniko, morda je pa vredno preizkusit.

Metropolis: Imam vsekakor v namenu nekaj takega v bližnji prihodnosti icon_e_biggrin

Venom: Linke primerov sem dodal prvemu postu... koliko inštrumentov, zaenkrat sem delal s tolikomi kolikor sem potreboval. torej 2x - 3x violine, Čelo, Rogovi, Timpani, klavir, te osnovne stvari.
Uporabljam VSTje od Cubasa (Halion symphonyc orchestra) , preprosto iz razloge ker nevem kateri drugi bi bili najbolj efektivni :oops:

Zveni medlo, nima nekega "puncha", inštrumenti ne pridejo do izraza, ubistvu je vse skupaj zelo monotono. pač, brez energije :lol: Pa ni napaka v sami strukturi, kvečjem v načinu uporabe inštrumentov. Sem ubistvu bolj pričakoval nasvet v tej smeri. morda je najbolje da v bližnji prihodnosti objavim kak svoj izdelek in mi boste na podlagi slednjega lažje podali mnenje
ATTACK LIFE! It 'll kill you anyway :D

Hammy
Uporabniški avatar
vzhajajoča zvezda

Kraj: Ljubljana

Odgovor Objavljeno: 23 Jan 2013, 01:48 

Definitivno obstajajo preprosti oz. preprostejsi nacini, vendar bo potem kvaliteta trpela in tudi nebos imel toliko opcij - kot sem ze omenil, klik samo dolocenim ljudem, izbrana matrica oz. istrumenti vsakemu posebej - marsikaj se da dosezt. Seveda je to vse odvisno od budgeta pa namena uporabe.

Kar se tice VSTjev se nisem nasel enega samega, ki bi bil najboljsi za vse; Hypersonic (2) za vecino stvari in Gary Garritan orchestra za violine (dobrga čela se nisem nasel), to bi bilo pomojem zate.

Se nekaj na prvotno vprasanje, sem pozabil omeniti, mogoce vse cudno zveni ker je slab mix - s tem mislim da bi dal nekatere instrumente bolj spredaj, in nekatere bolj zadaj (stvar okusa in je cist odvisno od samega komada) - malce se poigraj in poglej ce to resi stvar.

Lux
Uporabniški avatar
bodoča legenda

Odgovor Objavljeno: 23 Jan 2013, 10:26 

Jaz se s takšnimi stvarmi ukvarjam že nekaj časa. Še posebej sedaj, ko z bandom snemamo prvi album in imamo v planu nareduti res polno orkestracij.
Halion je dokaj kul VST, vendar ko prideš enkrat do inštrumentov, ki niso basic stringsi, menim, da zadeva klecne. Sam uporabljam zadeve od East West in sem zaenkrat brez pripomb.

Študiranje kompozicije pa vidim kot dvorezni meč, saj je ravno komad, ki si ga navedel (Sons of winter...), odličen primer genialnosti in skladanja brez kakršnekoli (šolane) podlage,
kar morda ljudi drži izven kalupov in pravil, ki jih učijo dotične šole. Ne me razumet narobe, vsekakor sam obžalujem primanjkljaj kakršnege koli znanja kompozicije, ravno tako ne trdim,
da je samouk boljša varianta. Sem pa že slišal mnogo "glasbeno, kompozicijsko, lapalapa" skladb, ki sledijo vsem možnim pravilom, ampak so me pustile ravnodušnega.
Naj te to ne omejuje.

Metropolis
Uporabniški avatar
od petručija ata

Odgovor Objavljeno: 24 Jan 2013, 00:24 

Tudi ta post je dvorezen meč, sam pravim trditvam "da te glasbeno znanje ukalupi" bullshit. Bach ni mel nobene glasbene šole in še sto drugih glasbenikov iz zgodovine. Štekam, kaj hočeš povedat, sam taki, ki jih to ukalupi, enostavno niso umetniki. Kot pedofili med duhovniki. :mrgreen:

VeNoM
Uporabniški avatar
gospodar strun

Kraj: Jesenice/Ljubljana

Odgovor Objavljeno: 24 Jan 2013, 11:06 

Coldworld napisal/-a:
Venom: Linke primerov sem dodal prvemu postu... koliko inštrumentov, zaenkrat sem delal s tolikomi kolikor sem potreboval. torej 2x - 3x violine, Čelo, Rogovi, Timpani, klavir, te osnovne stvari.
Uporabljam VSTje od Cubasa (Halion symphonyc orchestra) , preprosto iz razloge ker nevem kateri drugi bi bili najbolj efektivni :oops:

Zveni medlo, nima nekega "puncha", inštrumenti ne pridejo do izraza, ubistvu je vse skupaj zelo monotono. pač, brez energije :lol: Pa ni napaka v sami strukturi, kvečjem v načinu uporabe inštrumentov. Sem ubistvu bolj pričakoval nasvet v tej smeri. morda je najbolje da v bližnji prihodnosti objavim kak svoj izdelek in mi boste na podlagi slednjega lažje podali mnenje

Za kaj takega rabiš samo dober VSTi (ew symphonic orchestra je baje ful dober, jaz sem ga ravno dobil in ga moram še sprobat), pravilno equalizacijo,dobro spisane velocityje in seveda dobro leviranje in pananje, to je bistvo tega sounda, seveda so zraven tudi razni reverbi, compressorji, itd... Dobro poslušaj posnetek in boš ugotovil, da je npr na stringsih hpf in da so inštrumenti različno glasni in da je veliko dinamike in še mnogo drugih stvari in pa malo opazuj stereo sliko. Najlažje bi ti pomagali, če objaviš posnetek, lahko mi ga pa tudi pošleš na ZS.

Drugače pa sem jaz tudi mnenja, da če človek zna razmišljat "out of the box" mu je lahko študij kompozicije samo v veliko pomoč. Konec koncev je bilo v 18. stoletju "kul", če se skladatelj ni držal kalupov pa to so bli vsi šolani glasbeniki/skladatelji...

Metropolis
Uporabniški avatar
od petručija ata

Odgovor Objavljeno: 24 Jan 2013, 14:18 

To je vedno kul (razen po drugi vojni pr atu Stalinu laughhard ), ne samo v 18. stoletju. :) No ja, takrat to niti ni blo kul (veliko se je pisalo za cerkvene potrebe)... Tut šolani niso bili vsi. Je pa res, da so imeli znanje. Kako so ga dobili-formalno, neformalno, niti ni važno... Uf, offtopic, ne morem si pomagat, poklicna deformacija. :mrgreen:

Lux
Uporabniški avatar
bodoča legenda

Odgovor Objavljeno: 24 Jan 2013, 21:32 

No, sej se strinjava.

12 prispevkov • Stran 1 od 1

Pojdi na: