*
designed by Viva La Echo

17 prispevkov • Stran 1 od 21, 2

fructone
Uporabniški avatar
one man band

Kraj: gor. radgona

Odgovor Objavljeno: 19 Jan 2016, 19:57 

Hello forumaši...

V roke mi je prišla G&L Tribute Legacy kitara, letnik 2005 (verjetno Made in Korea)z dual fulcrum vibratom. Ker si do zdaj nisem lastil ful kitar s tremolom oz. vibratom in nisem ravno strokovnjak za tremolo imam malo "težav" z nastavitvijo tremola.

Zakaj se gre? Kiatara je prisla nastavljena s strunami 9-42; fedre (dve fedri) odzadaj so bile v položaju kot kaže slika spodaj.

Slika

Jaz sem na kitaro dal strune 10-46; in seveda mi je tremolo obrnilo preveč ven, ker....verjetno manjka ena fedra odzadaj. Zato sem probal malo premakniti fedre na (glej sliko):

Slika

A ni to, to! Tremolo še vedno ni v pravem položaju. Kaj sem edino naredil je, da sem oglasil na 415 Hz. Tremolo gre malo nazaj, ampak želim si standardno oglasitev.

Torej...lepo prosim za pomoč oz. mnenje okoli tega. Koliko sem gledal in bral je potrebna še ena fedra (glej link: http://www.guitarsbyleo.com/FORUM/viewtopic.php?f=13&t=12478), ampak kljub temu mi kakšen nasvet oz. pomoč pride prav pride.

1. Treba torej dati tretjo fedro? Kakšno; light, medium, hard?
2. A se da dve fedri nastaviti tako, da mi bosta zdržali natavitev na 10-46 strune.
3. Ima kdo mogoče kakšno fedro za tremolo prodat? Prosim naj mi piše, da se zmeniva okoli cene?
4. Zakaj so lot dali na "rokico", ker se fedra zatakne. A je to običajno? Krnek.

In se nekaj...Pri tremolu mi manj en vijak (šraufek), ki se privije in drži ročico notri (glej sliko spodaj). A ima kdo kakšne izkušnje kje to dobiti v SLO ali pa v Evropi?

Slika

Hvala!!!
Be the sound with you...

Leon
Uporabniški avatar
Slin
Slin

Kraj: Murska Sobota / Ljubljana

Odgovor Objavljeno: 19 Jan 2016, 20:13 

Vzmeti imajo standardno tenzijo, še najbolje, da kupiš standardne Fenderjeve vzmeti. Vzmeti se ne nastavlja, nastavi se dva vijaka, ki držita "spring clamp" oz. rokico, in sicer tako, da se ju vijači v trup ali ven. Lot je tam zato, da imaš ozemljitev in mora biti tam.

2 vzmeti bosta težko zdržali dobro nastavitev za 10-46, najbolje bi bilo 3, za še stabilnejšo uglasitev (a malce težje upravljanje tremola z ročko) pa 4 vzmeti.

Tale majhen vijaček pa je res težko dobit, morda bi ga imel kakšen serviser, ampak sam bi ga verjetno nabavil tule:
http://www.ebay.de/itm/2-Tremolo-Arm-Ad ... SwVupToOOd

Malce pobrskaj po eBayu, jih imaš tudi v različnih finishih :peace:
Slika Slika

roxxx
Uporabniški avatar
reverb fanatik

Kraj: Ce/Lj

Odgovor Objavljeno: 19 Jan 2016, 20:15 

Fructone, sem ti poslal ZS.

Leon
Uporabniški avatar
Slin
Slin

Odgovor Objavljeno: 19 Jan 2016, 20:19 

Vidim, da 4 vzmeti niti ne moreš dat gor. 3 so torej obvezen standard :peace:
Slika Slika

fructone
Uporabniški avatar
one man band

Odgovor Objavljeno: 19 Jan 2016, 21:11 

Leon, hvala za info in link.

Za lot je logično ja, samo ne vem zakaj so morali lotat ravno na tisto rokico a fedro. Naj bi na sredino ploščice, ko bi bilo "normalno".

Drgače pa kitara ka kul. Za 10 let staro Korejsko zadevo je zelo ok. Verjetno ne šla od hiše. Kaj dosti berem debate okoli primerjave Fender MIM in teh G&L Tribute serij. Zanimivo...

Eno hitro fotko sem naredil...

Slika
Be the sound with you...

Videc
Uporabniški avatar
Doniral 2011
Doniral 2011

Kraj: Savinjska

Odgovor Objavljeno: 19 Jan 2016, 21:52 

Ne vidim razloga, da ne bi dal vzmeti na srednjo rokico.
Pač malo bolj pazljivo. Lot je tako na tisti strani, kamor vzmet ne bo pritiskala.
Pa, ko govorimo o vzmeteh, dajmo govoriti o trdoti vzmeti ne o tenziji vzmeti. Ok Leon? ;)
Pa, lahko daš ali standardne vzmeti ali pa malo trše. Saj Fender ima vzmeti različne trdote. Menda.

Drugače izgleda pa luštno. Kako se igra?

constant mesh
vzhajajoča zvezda

Kraj: MS

Odgovor Objavljeno: 19 Jan 2016, 23:12 

Daj vzmeti nazaj, kot je na prvi sliki in privij vijake na vpenjalu (tremolo claw). Za to boš najbrž rabil največ do dva obrata na vsakem vijaku.
http://www.glguitars.com/faq/GLmanual.pdf

Iz izkušenj lahko povem, da se dobita vsaj dve dimenziji vzmeti. Ene so standardne (uporablja tudi Fender), iz 1,25 mm žice. Floyd rose, novejši tremolo mostički/aftermarket/butičneži imajo trše, žica 1,35 mm, in jim včasih pravijo "power springs". Novejše originalne Fender prepoznaš po črni barvi, ostale so največkrat kromirane/nikljane.
Slika
Od zgoraj navzdol: floyd, gotoh, fender. Fender malenkost daljši od ostalih dveh, tudi navitje je gostejše, saj je žica tanjša.

Vseeno je, kake daš gor, samo med sabo jih ni pametno mešat.

10-46 na dve trši vzmeti gre BP. Ravnokar imam suhra z gotoh 510, 10-46 in na dva fedra. :)

Leon
Uporabniški avatar
Slin
Slin

Odgovor Objavljeno: 20 Jan 2016, 00:07 

Zanimivo, sem imel kar nekaj Fender kitar (Stratov, Jaguarja) in v nobeni ni bilo črnih vzmeti. A je to novejša pogruntavščina pri Fenderju?

Ja, trdota vzmeti bo verjetno bolj prav (sem ruknil direktno kar iz angleščine "spring tension" :mrgreen: ) thumbsup

Kot zanimivost - sem imel tremolo vzmeti iz 50s Classic Fenderja in Wilkinson (Gotoh) tremola in so bile po dolžini in trdoti identične.
Slika Slika

constant mesh
vzhajajoča zvezda

Odgovor Objavljeno: 20 Jan 2016, 10:17 

Leon napisal/-a:
Zanimivo, sem imel kar nekaj Fender kitar (Stratov, Jaguarja) in v nobeni ni bilo črnih vzmeti. A je to novejša pogruntavščina pri Fenderju?

Črne vzmeti uporabljajo novejši strati na 2-point trem (sporadično konec 80-ih, danes pa že kar pogosti). CBS in pre-CBS kitare so imele kromirane in trše. Mehkejše se dobijo pod oznako "black ox" (šifra 0018671049), trše pa pod "vint" (šifra 0031643049). Zakaj se je Fender odločil za to potezo, ne vem. Lahko potrdim, da je občutek malo drugačen, ni pa izključeno, da so s tem želeli prišparati tudi knife edge, saj sta vijaka preklemano dobro kaljena. No, za zdaj še nisem opazil, da bi kake ploščice bile za v smeti zaradi tega.

Meni osebno odgovarjajo črne, montirane imam 4 in je tremolo še vedno bolj fluiden kot na 3 trše.

JureD
vzhajajoča zvezda

Kraj: Ljubljana

Odgovor Objavljeno: 20 Jan 2016, 10:36 

Tale majhen vijaček pa je res težko dobit, morda bi ga imel kakšen serviser, ampak sam bi ga verjetno nabavil tule:

Malce pobrskaj po eBayu, jih imaš tudi v različnih finishih :peace:[/quote]

Probaj še Kamm. Trgovino imajo v BTC. Nimajo sicer točno takih kot na linku ampak mislim da se splača probat. Cena je pa nekaj centov. Če se ne motim se temu reče navojna matica.

fructone
Uporabniški avatar
one man band

Odgovor Objavljeno: 20 Jan 2016, 16:45 

JureD napisal/-a:

Vijacek sem ze vceral na tem linku narocil, tako da pride cca, 2-4 tedne.

@constant mesh: fendre sem dal nazaj ja; zdaj pa cakam na tretjo fedro od Leona, da vse nastimam. A naj kljub temu se zategnem vijake na vpenjalu (tremolo claw). Zakaj? Brez tretje fendre po moje "no go".

@Videc: Kitara je zelo dobra in zelo lepo ohranjena za 10 letno Korejko (ne jemlji dobesedno ;) ). Vrat ni lakiran, kar mi je super in zelo dobro lezi v roki. Kitara je kar tezka, se mi zdi tezja kot Fender Strat. Ze sam suhi zvok kitare mi je zelo vsec; na ampu se je nisem sprobal, tako da tukaj kaj tezko kontrektno kaj povem; glede na prebrano bi naj bili ameriski magneti notri, kakorkoli bomo videli in slisali. Glede na to, da G&L kitar prej nisem imel v roki in da je bil to nakup kar "na blef" me je kitara zelo pozitivno presenetila. Dobro bi jo bilo res v zivo in konkretno postaviti ob bok kaksni Fender Strat MIM ali Japan ter primerjati izdelavo in zvok.
Be the sound with you...

constant mesh
vzhajajoča zvezda

Odgovor Objavljeno: 21 Jan 2016, 13:00 

fructone napisal/-a:
@constant mesh: fendre sem dal nazaj ja; zdaj pa cakam na tretjo fedro od Leona, da vse nastimam. A naj kljub temu se zategnem vijake na vpenjalu (tremolo claw). Zakaj? Brez tretje fendre po moje "no go".

Says who? :mrgreen:

Slika

Slika

Slika

Slika

fructone
Uporabniški avatar
one man band

Odgovor Objavljeno: 21 Jan 2016, 19:39 

mhm... Torej... se da...

Sem dal tretjo fedro go, pa je blo too much... Bom res moral z dvema probati. Bom zategnil vijaka kot so predlagal...
Be the sound with you...

Mar]{o
gospodar strun

Kraj: Ljubljana

Odgovor Objavljeno: 22 Jan 2016, 11:34 

fructone, tremolo bo v teoriji deloval tako z 2 kot s 4 vzmetmi...

Predpostavimo, da ima ena vzmet togost k. Če imamo več vzmeti se togosti seštejejo (k_s = k1+k2+k3...). Da dosežemo željeno uglasitev strun jih moramo napeti s točno določeno silo. To je sila, ki jo morajo držati naše vzmeti.

Ker velja Hookov zakon F = k * x (sila = togost * raztezek) pomeni, da bomo morali naše vzmeti raztegniti za določen x, ki bo rezultiral v sili F na tremolo. Sila vzmeti mora biti enaka kot sila strun, tako, da je sistem v ravnovesju.

Bistvo te razlage je, da v primeru 2 vzmeti, boš moral ti dve vzmeti raztegniti za neko razdaljo x. V primeru 4ih vzmeti pa jih boš moral raztegniti le za x/2, ker je skupna togost 4 vzmeti 2x večja od 2 vzmeti. Naš x je v praksi "claw", ki ga premikaš z tistima dvema vijakoma v trup.

PS, na YT imaš malo morje videotov, kako nastaviti tremolo - glej pod "floating tremolo setup".

fructone
Uporabniški avatar
one man band

Odgovor Objavljeno: 01 Feb 2016, 10:51 

Update... (malo pozno, ampak je)...V glavnem....

Sel se po navodilih constant mesha...Vzel sem dve fedri, dal na prvotni polozaj ter tako dolgo zategoval vijaka na vpenjalu (tremolo claw) dokler ni bil tremolo/vibrato lepo poravnan. Enostavno s tremi vzetmi ni slo; verjetno komaj pri 10-52. (klub temu hvala Leon za fedre --> to vedno prav pride)...

In spila...

Hvala.
Be the sound with you...

17 prispevkov • Stran 1 od 21, 2

Pojdi na: